01 Eyl 2018
Eylül 1, 2018

Hawking Anısına

0 Yorum

 

Prof. Dr. Stephen William Hawking,  Albert Einstein‘ den sonra dünyanın en önemli teorik fizikçisi olarak gösterilir.  Bazı bilim insanlarına göre  Einstein’ın veliahdıydı. Şüphesiz son yüzyılın en popüler, en zeki, görüşleriyle en modern ve en çılgın bilim insanıdır.  Onu popüler yapan biraz da hayata bakış açısı ve kırılmayan azmidir.

Hawking, Einstein’ın görelilik kuramını, kuantum fiziği ile birleştirerek karadeliklerin sadece her şeyi içine çekmediğini, aynı zamanda radyasyon yayarak buharlaştıklarını ispatladı. Ortaya attığı düşünceler, büyük patlama ve evrenin oluşumu teorilerine büyük katkıda bulunmuştur.

8 Ocak 1942 yılında İngiltere’nin Oxford şehrinde doğdu. Bu tarih Galileo’nun 300. Doğum gününe aynı zamanda her yıl kutlanan Pi gününe denk gelir. Öğrenimine  babasının eski okulu Oxford Üniversitesi kolejinde devam etti. Babasının tıpla ilgilenmesini istemesine rağmen, o matematiği seviyordu. Fakat okulun matematik bölümü olmadığı için fizik öğrenimi görmeye başladı. Daha sonra kozmoloji üzerine çalışmak üzere Cambridge ‘e gitti.

Genç yaşında (21)   Amyotrofik lateral skleroz (ALS) hastalığına yakalandı. Doktorlar en fazla 2 yıl daha yaşayabileceğini söylediler. Yakalandığı hastalıkla sinir sistemi felç oldu. Beynin zihinsel faaliyetlerini etkilemeyen bu hastalık, Hawking’i tekerlekli sandalyede yaşamaya mahkum etti. Bu hastalıktan sonra Hawking’in elinde kalan sadece düşünceleriydi.

Birçok dizi ve film de  kısa roller alan Hawking popüler bilim insanlarından biriydi. Hayatı boyunca 12 onur derecesine layık görülmüştür. Çok yetenekli fizikçilere verilen unvan olan Lucasian Profesörlük unvanı, Cambridge Üniversitesi’nce, Newton ve Dirac’tan sonra bir de Hawking’e verilmiştir.

Hayatı boyunca birçok kitap yazan Hawking in çalışmaları 40 tan fazla dile çevrildi. “Zamanın Kısa Tarihi” adlı kitabı milyonlarca sattı. Aynı zamanda çocuk kitapları da yazmıştır.

Dünya ve insanlık üzerine uyarılarda bulunan Hawking’e, bir söyleşi de  insanlığın sonunun nasıl geleceği sorulunca şu cevabı vermiş.

“İnsanoğlunun saldırganlığı nükleer savaşlara yol açabilir. Böylece medeniyet sona erer ve insanlık biter. Hiçbir problemimizin çözümü Dünya’da yok. Ama Dünya bize başka bir perspektif sunuyor. İnsanoğlunun geleceğinin uzayda olduğuna inanıyorum. İnsanlar başka gezegenlerde koloni kurarak soylarını devam ettirebilirler.”

Hawking ayrıca yapay zekanın da insanlığın sonunu getirebileceği uyarısında bulunmuştur.

 

Şüphesiz Hawking, Newton, Einstein, Tesla  gibi bilim insanları bilime, insanlığa çok faydalı işler başardı. Evreni, Dünyayı anlamamıza yardımcı oldular. Onların buluşları, teknolojide, tıpta kullanıldı ve insanlara daha güvenli ve rahat bir hayatın kapılarını açtı.

Hawking, 21 yaşında yakalandığı hastalıkla bütün sinir sistemi felç oldu. Konuşma, hareket hatta yutkunma yetisini yitirdi. Buna rağmen , öğrenme, yaşama, öğrendiklerini  insanlara aktarma azminden, neşesinden hiçbir şey kaybetmemiş.  Belki de onun bu yaşama azmi sayesinde doktorlar iki yıl ömür vermesine rağmen 76 yaşına kadar yaşadı.

Son olarak Hawking  gençler için şu sözleri söylemiştir.

“Gözünüz yerde değil, gökyüzünde, yıldızlarda olsun. Gördüğünüz şeyi anlamaya, açıklamaya çalışın. Meraklı olun. Ne kadar zor olursa olsun başarabilirsiniz. En önemli şey, vazgeçmemektir.”

 

Adnan TUNÇ

Fizik Öğretmeni