02 Mar 2018
Mart 2, 2018

Eğitim 4.0 nedir?

0 Yorum

Son 40 yıldır dünya hızlı ve büyük bir değişim içinde. Çevremizdeki her varlık, her birey değişimin bu hızına ve yeniliklere uyum sağlamak zorundadır. Bu hızlı değişim, yaşama ve topluma uyum sağlama sürecinde herkese, özellikle de eğitim ile uğraşan insanlara büyük bir sorumluluk getiriyor.

Bu hızlı gelişim günümüzde Endüstri 4.0 ile yepyeni bir bakış olarak adlandırılıyor. Endüstri 4.0, sanayinin sessiz devrimi ile de ifade edilebilir. “4. Sanayi Devrimi” olarak adlandırılan Endüstri 4.0, dijital fabrikalar ve akıllı teknolojiler ile “insansız üretim” sloganı ile geleceğimize yön veriyor.

Sanayi devrimlerini kategorize edecek olursak;
1.Sanayi Devrimi,  buharlı makinaların icadı,
2.Sanayi Devrimi, elektrik teknolojilerinin getirisi seri üretim
3.Sanayi Devrimi, bilgisayar, robot-otomasyon sistemleri,
4.Sanayi Devrimi, yazılımla gelişen akıllı teknolojiler ile insanın “kol gücünü” üretimden eleyen ve makinaların birbiri ile iletişim kurduğu dönem olarak sınıflandırılıyor.

1, 2 ve 3. Sanayi devrimlerinin toplumları nasıl derinden etkilediğini, sosyal yaşamlarımıza olumlu ya da olumsuz nasıl yön verdiğini çok iyi biliyoruz. Bazı iş kollarını yok edip yerine yenilerini yaratan, hatta dünya savaşlarına kadar uzanan bir süreçten bahsediyoruz.

Endüstri 4.0’ın bizden beklediği teknolojiyi her alanda tasarlayacak, geliştirecek, üretecek ve üretilen teknolojiyi kullanabilecek insan gücünün eğitimi kaçınılmaz bir gerçektir. Endüstri 4.0’ın gerçekleri; üst düzey düşünme becerilerine sahip bireylerdir, bilmenin yetmeyeceği, düşünmenin zorunlu hale geleceği yöntemlerdir.

Peki Eğitim 4.0 nedir?
Eğitim 4.0, Endüstri 4.0’ın ihtiyaçlarına cevap verecek yeni eğitim sistemine verilen isim aslında. Dijital teknolojiden yararlanan, kişiselleştirilmiş veri, açık kaynak içeriği kullanan küresel anlamda bağlantılı olan teknolojik dünyanın ihtiyaçlarına cevap veren nitelikte yepyeni bir sistem. Çocukluktan, okul dönemine, oradan iş hayatına sürekli öğrenmeyi sağlayan, toplumda güçlü bir rol edinip fark yaratmamıza yardımcı bir sistemdir. Eğitim 4.0 modeli ile aşağıdaki nicelikler daha ön planda olacaktır;

⦁ İstediğin yerde, istediğin zamanda
⦁ Kişiselleştirilmiş, bireyin özelliklerini ön plana alan
⦁ Esnek
⦁ Öğrenciler ve öğretmenleri değil, öğrenciler ve rehberleri
⦁ Ne değil “neden”?
⦁ Teori değil “uygulama”
⦁ Modüler ve proje bazlı çalışmalar

⦁ Öğrenci sahipliği
⦁ Sınav değil “değerlendirme”

Biz de Eğitim Atölyesi olarak Eğitim 4.0 modelini destekliyor ve gelecekte öğrencilerimize rehber olmak için her an kendimizi geliştiriyoruz.